środa, 3 czerwca 2015

Kazimerz Piechowski

Kazimierz Piechowski urodzony 3 października 1919 w Rajkowach – więzień niemieckiego obozu Auschwit-Birkenau, bohaterski uciekinier z niemieckiego obozu, żołnierz AK, absolwent Politechniki Gdańskiej, prześladowany i torturowany także przez Urzad Bezpieczeństwa Publicznego i sąd stalinowski.
Po wybuchu II wojny światowej w listopadzie wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem „Alkiem” Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, aby stamtąd przedostać się do Francji, gdzie tworzone było wojsko polskie. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do NIEMIECKIEGO obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 
Piechowski otrzymał nr obozowy 918.
Ponieważ Piechowski dotarł do obozu w drugim transporcie od czasu jego utworzenia i był świadkiem wszystkich zbrodni dokonywanych przez Niemców, zdawał sobie sprawę, że stał się niewygodnym świadkiem. Był m.in. uczestnikiem apelu, podczas którego padły słowa: „Ja chcę iść na śmierć za tego więźnia” wypowiedziane przez człowieka „w okularach z drucianymi oprawami” – o. Maksymiliana Kolbe*

Ucieczka z Auschwitz-Birkenau

Obawiając się fizycznej eksterminacji, po dwóch latach zdecydował się na ucieczkę z obozu. Ucieczka rozpoczęła się 20 czerwca 1942 r. Kazimierz Piechowski wraz z trzema innymi więźniami: por. AK Stanisławe Jasterem, ukraińskim mechanikiem Eugeniuszem Bendera i księdzem z Wadowic Józefem Lempartem włamał się do magazynu mundurów, wykradł samochód esesmański i z bronią wyjechał nim wraz z kolegami przez obozową bramę. Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę ułatwiło mu niezwykłe opanowanie i biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie nakręconym przez BBC, w którym wystąpił także sam Piechowski.
Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej , w szeregach której walczył do końca wojny.
Po powrocie na Pomorze podjął pracę, ale ktoś doniósł UBP o jego akowskiej przeszłości. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.
Swoja historie przekazuje do dziś mając 96lat

__________________________________________________________________________
_____________________________________"Uciekinier"_______________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz